W Bibliotece UŁ przy ul. Matejki 32/38 zostały utworzone komputerowe stanowiska pracy dla  osób z niepełnosprawnością narządu wzroku i ruchu. Salki pracy znajdują się na II piętrze w nowym gmachu BUŁ – Wolny dostęp.

Wykaz sprzętu komputerowego:

Drukarka brajlowska ViewPlus Pro Gen II – profesjonalna, wydajna drukarka brajlowska drukująca tekst oraz grafikę wypukłą w wysokiej rozdzielczości, a na wydruku brajlowskim czarnodrukowy nadruk.

Stanowisko komputerowe WINDOW-EYES PL 6.1 umożliwia osobom słabowidzącym lub niewidomym korzystanie z komputera w zakresie obsługi programów: Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft Power Point, obsługi poczty elektronicznej i korzystania z Internetu. Stanowisko komputerowe z oprogramowaniem udźwiękawiającym Window Eyes Pro PL 6.1 jest specjalizowaną komputerową stacją roboczą gdzie wszelkie informacje mogą być jednocześnie: wyświetlane na zwykłym monitorze ekranowym z możliwością dowolnego powiększania obrazu, „wyświetlane” na 64 znakowym monitorze brajlowskim (linijce brajlowskiej), odczytywane przez automatycznego lektora (do wyboru kilka syntezatorów mowy). Stanowisko umożliwia osobom słabowidzącym lub niewidzącym korzystanie z programów komputerowych służących przede wszystkim do wprowadzania (również przy pomocy specjalnego skanera i programu OCR) danych tekstowych, ich edycji, posługiwania się pocztą elektroniczną, korzystania z Internetu czy np. wysyłania SMS-ów.

Urządzenie lektorskie POET Compact umożliwia osobom słabowidzącym lub niewidzącym odczytywanie przez automatycznego lektora dowolnego tekstu będącego w formie drukowanej (czarnodruku). Urządzenie działa na zasadzie inteligentnego skanera, który rozpoznaje drukowany tekst z położonej na nim książki czy czasopisma i odczytuje go głosem automatycznego lektora. Ma możliwość płynnej regulacji szybkości czytania, zapisania w pamięci zeskanowanego tekstu oraz nagrania go na pendrive.

Powiększalnik MyReader umożliwia osobom słabowidzącym czytanie na monitorze ekranowym. Działa na zasadzie inteligentnego skanera, który rozpoznaje drukowany tekst z położonej na nim książki czy czasopisma i wyświetla go na monitorze ekranowym dając możliwość płynnej regulacji powiększenia i szybkości automatycznego przesuwania się czytanego tekstu

Klawiatura Intellikeys to dotykowa klawiatura komputerowa z możliwością używania bardzo różnego uszeregowania, rozmiaru i wyglądu klawiszy (mogą to być również rysunki). Wystarczy zmienić nakładkę, z narysowanymi klawiszami o jednym rozkładzie, na inną. Klawisze można naciskać palcami, stopą, nosem lub podbródkiem.

Klawiatura Big Keys LX to klawiatura, która posiada czterokrotnie powiększone klawisze. Szczególnie polecana dla osób mających problemy z manualnością kończyn górnych oraz słabowidzących. Dodatkowa plastikowa nakładka zapobiega naciśnięciu kilku klawiszy jednocześnie, aby wcisnąć klawisz trzeba trafić dokładnie w wycięcie.

Klawiatura Maltron jednoręczna (leworęczna) – specjalnie zaprojektowana z myślą o osobach obsługujących komputer jedną ręką. Kształt oraz rozmieszczenie klawiszy zostały starannie przemyślane i dobrane tak, aby zminimalizować ruchy dłoni podczas pisania oraz zapewnić jak najwygodniejszą pracę.

Mysz komputerowa Smart Nav AT – to mysz komputerowa dla osób, które nie mogą używać myszy sterowanej ręką. Dzięki Smart Nav sterowanie myszą odbywa się za pomocą ruchów głowy.

Track Ball to powiększona mysz komputerowa. Została tak zaprojektowana, aby osoby z niepełnosprawnością dłoni z łatwością i precyzją mogły poruszać się kursorem po ekranie monitora.