REHABILITACJA RUCHOWA
Wszystkich studentów z dysfunkcjami narządu ruchu, wadami słuchu bądź wadami wzroku niepozwalającymi uczestniczyć w tradycyjnych zajęciach ruchowych zapraszamy do grup  rehabilitacyjnych;
Z zajęć mogą skorzystać także osoby, które z innych powodów zwolnione były z zajęć wychowania fizycznego.
Studentów, którzy ulegli urazom, wypadkom, przygotowywanymi do operacji bądź po operacjach narządu ruchu zachęcamy również do uczestnictwa w zajęciach w grupach rehabilitacyjnych.

Nie ulegaj stereotypom, każdy może ćwiczyć!!!

Postaramy się pomóc Ci i dostosujemy intensywność i rodzaj ćwiczeń do Twoich indywidualnych możliwości.
Po wyznaczeniu programu ćwiczeń istnieje możliwość dopasowania godzin zajęć do indywidualnych potrzeb oraz zamiany rodzaju ćwiczeń, np. przejścia z ćwiczeń rehabilitacyjnych na pływanie korekcyjne po konsultacji z prowadzącymi zajęcia.
Zajęcia rehabilitacyjne prowadzą specjaliści z tego zakresu: mgr rehabilitacji ruchowej Dorota Czarniecka oraz mgr fizjoterapii Aneta Sadach.
Zapraszamy studentów nie tylko pierwszego roku, ale też studiujących na pozostałych latach studiów.
Zajęcia odbywają się na specjalnie przystosowanej sali (sanitariaty, podjazdy itp.). Sala ta wyposażona jest w nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, a także sprzęt do ogólnego usprawniania ruchowego, poprawy siły mięśni, wydolności, sylwetki.
Zapisy do grup odbywać się będą poprzez rejestrację żetonową na zajęcia (dla osób uprawnionych do rejestracji), a także przez kontakt mailowy lub osobisty z mgr D. Czarniecką i mgr A. Sadach.

Pływanie korekcyjne

Na zajęcia pływania korekcyjnego zapraszamy wszystkich studentów z wadami kręgosłupa (skoliozy, wady postawy), a także z zespołami bólowymi kręgosłupa. Przyjmowani będą również studenci z innymi dolegliwościami, gdzie wskazane jest pływanie: wady kończyn dolnych, stany przed i pooperacyjne, zespoły neurologiczne i inne.
Na zajęcia składać się będą ćwiczenia korygujące, ćwiczenia w wodzie oraz pływanie stylami korekcyjnymi, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualizacji postępowania korekcyjnego.
Pływanie szczególnie wskazane jest we wzmacnianiu gorsetu mięśniowego w bocznych skrzywieniach kręgosłupa występujących głównie u dziewcząt oraz w korekcji hiperlordozy lędźwiowej głównie u mężczyzn.
Pływalnia uniwersytecka nie posiada wypłycenia, zalecana jest więc umiejętność utrzymania się na wodzie.
Jeśli nie jesteś pewny(a), czy te zajęcia będą odpowiednie właśnie dla Ciebie, prosimy o kontakt mailowy lub osobisty z mgr D. Czarniecką lub mgr A. Sadach.

Gimnastyka zdrowotna

O tym, że ludzkie ciało jest stworzone do ruchu, wiadomo nie od dziś. Jednak tryb życia, jaki narzuca nam współczesny świat oraz wynalazki ułatwiające i uprzyjemniające egzystencję bardzo często sprawiają, że zaniedbujemy to, w co wyposażyła nas natura – aparat ruchu.
Skutki takiego stylu życia powodują osłabienie układów krążenia i oddechowego, spadek siły i elastyczności mięsni. Co prowadzi do ogólnego spadku sprawności fizycznej. Jednak najbardziej niekorzystnie wpływa to na kręgosłup. Jeżeli złe nawyki, czyli przyjmowanie nieprawidłowej postawy trwają latami, mogą spowodować nieodwracalne zmiany.
Dlatego warto nauczyć się nowych, zdrowotnych zwyczajów, które pomogą Ci zadbać siebie.
Polecamy zajęcia z gimnastyki zdrowotnej osobom:
•    o małej sprawności fizycznej (długa przerwa w zajęciach z wychowania fizycznego)
•    z wadami postawy (skoliozy, płaskostopie)
•    z wadami wzroku
•    z chorobami cywilizacyjnymi
•    po urazach i kontuzjach

Zajęcia odbywają się na bazie gimnastyki korekcyjnej w umiarkowanym tempie, ilość powtórzeń i częstotliwość indywidualnie dopasowana do możliwości ćwiczącego. Sale gimnastyczne, przybory (piłki rehabilitacyjne, laski i hantle) oraz przyrządy dostosowane są do potrzeb gimnastyki korekcyjnej.
Można korzystać z indywidualnych zestawów ćwiczeń zleconych przez swojego lekarza. Podczas zajęć nie występują elementy tradycyjnej gimnastyki – przewroty w przód i w tył, mostki, stanie na rękach, stanie na głowie, przerzut bokiem.
Poprzez wprowadzenie ćwiczeń rozciągających, wzmacniających, elementów jogi i relaksacji, z wykorzystaniem różnorodnych przyborów, gimnastyka zdrowotna poprawi Twoją sprawność fizyczną, koordynację ruchową, ruchomość kręgosłupa, ruchomość stawową, a także samopoczucie.

Warto przyjść na zajęcia i zrobić coś dla siebie – to nie takie trudne jak myślisz.

Studium Wychowania Fizycznego i Sportu
Uniwersytetu Łódzkiego